Bezpieczeństwo – przeczytaj zanim dasz się złapać!

ShowUp to miejsce, które staje się coraz popularniejsze ale niepokoimy się gdy zauważamy, że ktoś próbuje oszukiwać użytkowników naszego serwisu.

Bardzo zależy nam na tym, byście czuli się u nas naprawdę dobrze i chcemy zapewnić wam komfort oraz anonimowość. Niestety strony, które nie mają nic wspólnego z nami proponują wiele tak zwanych promocji. Od kilku dni zauważamy strony (oraz promujących je ludzi) które wyłudzają dane do logowania naszych użytkowników. Jest to działanie nielegalne, karane ale bardzo łatwo się przed nim zabezpieczyć. Piszę tu o PHISHINGu.

Phishing (spoofing) – w branży komputerowej, wyłudzanie poufnych informacji osobistych (np. haseł i loginów) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję (lub stronę internetową). Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej. (źródło: Wikipedia)

Jak to wygląda (na przykładzie ShowUp)? Ktoś podsyła Wam adres strony która ma podwoić żetony na Twoim koncie (albo doładować je za darmo albo oferuje zarobek albo jeszcze coś co zachęca do odwiedzenia). Wchodzisz, patrzysz, wygląda jak oryginalna, prawdziwa i bezpieczna strona ShowUp.tv . Strona wzbudza tak wielkie zaufanie że bez wahania wpisujesz tam swoje dane myśląc że jest to oryginalny ShowUp… i właśnie padasz ofiarą phishingu.

Ktoś już ma Twoje dane którymi logujesz się na ShowUp.tv i prawdopodobnie ich użyje aby okraść Ciebie z żetonów lub narobić Tobie tak zwanego „smrodu”.

Często są to inne strony, generatory żetonów, coś co wzbudza nasze zaufanie ale prosi o nasze dane (czasem rejestrację).

Takie wyłudzenia danych są wszędzie, na stronach bankowych, na stronach pocztowych, na Allegro – serwis nie może się przed tym zabezpieczyć bo to Ty podajesz swoje dane do logowania i na to wpływu nie ma nikt.

Jak się przed tym uchronić? Poniżej kilka zasad których należy bezwzględnie przestrzegać:
1. Sprawdzaj zawsze w czasie logowania czy w pasku Twojej przeglądarki na pewno jest adres strony na którą chcesz się zalogować (np showup.tv) – to połowa sukcesu ale musisz mieć czujne oko, czasem adresy wyglądają niemal identycznie.
2. Jeśli swoje konto na ShowUp traktujesz poważnie to nigdzie nie podawaj swojego maila – jeśli ktoś zna maila to nie ma problemu aby znalazł hasło metodą prób i błędów (tak zwana metoda Brute Force – czasochłonna ale jeśli czas jest nieograniczony to jest ona w 100% skuteczna).
3. Często zmieniaj hasło.
4. Nie używaj tych samych danych do rejestracji na innych stronach – wiemy że łatwiej mieć jedne dane bo łatwiej je zapamiętać ale za tymi stronami może stać osoba która tylko na to czeka.
5. Nie zapisuj swoich danych logowania – Twoja głowa to najlepsze miejsce na newralgiczne dane. Jeśli masz słabą pamięć zapisz dane na kartce i schowaj w miejscu niedostępnych dla innych.

Ostrzegamy was i prosimy – uważajcie na oszustów w sieci. Jest ich coraz więcej, a liczba ta na pewno będzie stale wzrastała. Nie podawajcie swoich danych, oszuści kuszą wielkimi pieniędzmi, możliwością szybkiego zarobku. Doskonale wiedzą co zaproponować aby nas podejść ale to tylko puste obietnice. Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie!